top of page

Baklagillerin Yararları

Güncelleme tarihi: 11 Nis 2023

Zamanın hızına yetişebilmek için yaptığın seçimlerinin bazılarının arzu ettiğin kadar sağlıklı olmadığını biliyoruz;

Mesela hem on dakikada hazırlayabildiğin hem de lezzetine bayıldığın için her hafta mutlaka yaptığın makarna...

Mamaya’yı tam da böyle zamanlar için; sağlıklı ve besleyici bir öğüne gereken zahmetli hazırlık süreciyle uğraşma, lezzetli öğünlerden de eksik kalma diye yarattık.

Bitkisel Protein Zengini


Bu yaratıcı yeniliğin içeriğinde bakliyat kullanmamızın en önemli sebeplerinden biri protein. Çok iyi bir bitkisel protein kaynağı olan baklagiller kemiklerin, kasların ve dokuların yapı taşı. Bu sebeple vücudun işlevlerinin sağlıklı bir şekilde sürdürülmesinde önemli bir rol oynuyor.


Yüksek Lif İçeriği


Mamaya’nın bakliyat sevgisinin bir diğer sebebi ise lif bakımından çok zengin bir gıda grubu olması. Sağlıklı bir sindirim sistemi ve dolayısıyla bütünsel sağlığımız için lifli yiyeceklerin önemi uzun zamandır biliniyor. Lifler, kan şekeri seviyelerini düzenleyerek kalp hastalığı riskinin azalmasına yardımcı oluyor ve protein ile birlikte uzun süreli tokluk sağlıyor. Üstelik yeterli miktarda tüketildiğinde kilo kontrolü için de ideal.


Düşük Glisemik İndeks


Baklagiller glisemik indeksi düşük bir gıda grubu. Bu özelliği kan şekeri seviyelerinin hızlı bir şekilde yükselmesini önlüyor. Tam da bu yüzden sağlığına düşkün herkesin de, diyabet hastalarının da gönül rahatlığıyla tüketebileceği bir yiyecek.

Vitamin ve Mineral Deposu

Bu mucizevi gıda grubunun bir diğer özelliği ise birçok vitamin ve mineralin kaynağı olması. Sağlıklı bir beden için gerekli olan çinko, potasyum, demir, magnezyum, B vitaminleri ve folik asit gibi bedenimizin işleyişine yardımcı olan birçok içerik baklagillerde bolca bulunuyor. Bağışıklık sistemimizi destekleyen bu vitamin ve mineraller sayesinde vücudumuzun direnci yükseliyor.
Hafıza Desteği


Bakliyatın içeriğindeki vitamin ve mineraller sinir sisteminin düzenli çalışmasına katkıda bulunuyor. Bu da zihinsel performansta, öğrenme ile hafıza gücünde ve konsantrasyonda artış olmasını sağlıyor. Üstelik baklagiller ağrıya karşı duyarlılık ve uyku düzeni üzerinde de etkili.


Her Güne Bir Mamaya


Her gün bir tabak makarna yemek pek de iyi bir fikir değil. Ancak sağlıklı, besleyici ve lezzetli Mamaya’yı farklı tariflerde kullanarak her gün tüketebilirsin.

Üstelik herkesin sevgilisi makarnadan ilham alarak yarattığımız pratik Mamaya sayesinde doyurucu ve besleyici öğününü çabucak hazırlayabilir, kalan zamanını kendine ve sevdiklerine ayırabilirsin.

5 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page